Program priorytetowy „Moja Woda” w 2022 – co warto wiedzieć?

Program priorytetowy „Moja Woda” w 2022 – co warto wiedzieć?

Czym jest program „Moja Woda”? To program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Ma on na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej deszczówki i wody roztopowej. W latach 2020 i 2021, program ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Pomimo tego, że podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r, przekonajmy się, jak wygląda sytuacja w 2022 r.? Czy wciąż można z niego skorzystać?

Czy program „Moja Woda” jest potrzebny? Dlaczego warto z niego skorzystać?

Program „Moja Woda” został stworzony po to, aby zapobiegać skutkom suszy w Polsce. Niestety nasz kraj znajduje się w czołówce najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym państw. Problem ten wynika nie tylko z wysokich temperatur, które coraz częściej nawiedzają Polskę. Przyczyną jest również nieodpowiednie zarządzanie wodami opadowymi. Sytuację tę można jednak „naprawić”. Program „Moja Woda” nie tylko łagodzi skutki suszy, lecz także zmniejsza zagrożenie powodziowe, dzięki wsparciu budowy przy domach instalacji zatrzymujących deszczówkę.

Program „Moja Woda” 2022 – najważniejsze terminy i nowy nabór

Program „Moja Woda” rozpoczął się 1 lipca 2020 roku. W pierwszej edycji na skorzystanie z tej opcji zdecydowało się 25 tysięcy osób, co dało liczbę 114 mln zł wypłaconych dotacji. Pierwszy nabór wniosków zakończył się 30 października 2020 r. Druga edycja programu „Moja Woda”, prowadzonego przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej trwała natomiast od 22 marca do 10 czerwca 2021 r. W tym roku zainteresowanie programem wzrosło, ponieważ wpłynęło aż 32 tysięcy wniosków. Natomiast łączna kwota finansowania wyniosła 160 mln zł.

Pomimo tego, że trwanie „Mojej Wody” miało potrwać 4 lata (od 1 czerwca 2020 r. do 30 czerwca 2024), w 2022 roku nie jest przewidywany nowy nabór wniosków. NFOŚiGW stwierdza: W bieżącym roku w programie priorytetowym Moja Woda planujemy wyłącznie wypłatę zobowiązań, wynikających z wniosków o dofinansowanie, złożonych w dwóch naborach. Nie oznacza to jednak, że w przyszłych latach nie będzie kontynuacji tego programu, warto więc dowiedzieć się o nim więcej.

Składanie wniosków o dotacje

Aby można było skorzystać z „Mojej Wody”, konieczne było złożenie wypełnionego wniosku elektronicznego i podpisanie go podpisem elektronicznym. Oczywiście dostępna była również możliwość złożenia papierowego wniosku w najbliższej siedzibie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki. Przed tym krokiem wymagane było jednak założenie konta w portalu beneficjenta. Dodatkowo niezbędne było także złożenie dokumentacji fotograficznej nieruchomości i posesji.

Moja Woda w 2022Nic straconego! – lokalne dopłaty do zbiorników na deszczówkę

W dużych miastach Polski takich jak: Kraków, Toruń, Wrocław czy Gliwice, realizowany jest program „Złoty Deszcz”. To opcja dla osób, które wciąż chcą gromadzić deszczówkę. Maksymalna kwota, jaką można dzięki nim uzyskać to maksymalnie 5 tys na jedną nieruchomość, jeśli chodzi o osoby fizyczne oraz 10 tys. zł, w przypadku wspólnot mieszkaniowych bądź spółdzielni. Poza tym dostępne są również opcje takie jak „Łapmy Deszcz” w Nowych Skalmierzycach, „Złap deszczówkę” z Lublina czy „Mój deszcz” z Gliwic, umożliwiający uzyskanie nawet 4 tys. złotych.

Kto może skorzystać z programu „Moja Woda”?

Osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości (bądź posiadają inny tytuł prawny do nieruchomości), mogą ubiegać się o dotacje na zbieranie wody deszczowej. Każdy beneficjent programu zobowiązany jest w jego ramach do wykonania przydomowej instalacji zagospodarowania wody, a także zatrzymania wody deszczowej lub roztopowej. Oznacza to zakup odpowiedniego zbiornika, jego montaż, budowę i uruchomienie. Dotacją objęte są:

  • przewody odprowadzające wody opadowe z rynien; wpusty do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego,
  • instalacje służące do nawadniania bądź innego wykorzystania zgromadzonej wody,
  • instalacje rozsączające i zbiorniki retencyjne naziemne i podziemne zbiorniki na wody opadowe i roztopowe, otwarte i zamknięte, oczko wodne oraz szczelne lub infiltracyjne.

Aby otrzymać dofinansowanie do przydomowych instalacji bezzwrotnie, należy spełnić jeden warunek – utrzymać sprawnie działającą instalację przez 3 lata od daty podpisania protokołu odbioru. Warto wiedzieć, że program „Moja Woda” umożliwił dofinansowanie aż do 80% kosztów kwalifikowanych, jakie poniósł inwestor, jednak nie więcej niż 5000 zł względem jednego przedsięwzięcia. Po co zbierać deszczówkę? Jak to zrobić i jak można ją wykorzystać? Sprawdźmy!

W jaki sposób można zbierać deszczówkę? Najlepsze sposoby

Gromadzenie i zbieranie wody deszczowej, a także tej pochodzącej z roztopionego śniegu i lodu jest bardzo proste. Najprostszym rozwiązaniem, pozwalającym gromadzić deszczówkę, jest zbiornik ustawiony obok rynny spustowej i dodanie do tego elementu, który będzie przekierowywał wodę opadową. Świetną opcją są także zbiorniki podziemne, których pojemność może wynosić nawet 5000 litrów. Znakomitym rozwiązaniem są również studnie chłonne bądź skrzynki rozsączające, które to samoistnie nawadniają grunt. Są to jednak instalacje zaawansowane, jednak warto rozważyć ich zakup. Jeśli chcemy wykorzystywać deszczówkę do zasilania urządzeń domowych, wówczas należy kupić także pompy filtrujące, a także osprzęt doprowadzający wodę do domu. Istnieje również opcja zbierania wód opadowych z powierzchni utwardzonych. Do tego celu wykorzystuje się odwodnienia liniowe.

W jaki sposób można wykorzystać wody opadowe i roztopowe? Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania dla każdego

Należy od razu zaznaczyć, że wody opadowe i roztopowe nie nadają się do picia. Nie oznacza to jednak, że są one bezużyteczne, wręcz przeciwnie. Uważa się, że wyłącznie 3% wody zużywanej przez ludzi, przeznacza się do picia bądź sporządzania posiłków. Pozostałe 97% służy do sprzątania, podlewania roślin czy wykonywania wielu innych zadań. To właśnie do nich przydaje się deszczówka.

Deszczówka ma lekko kwaśny odczyn, dzięki temu znakomicie sprawdza się do podlewania wszelkiego rodzaju roślin. Ponadto warto zaznaczyć, że jest to woda miękka, więc nadaje się do mycia wielu powierzchni w budynkach, a także samochodów i innych przedmiotów. Co więcej, wody opadowe można także wykorzystać do pralek, jednak wówczas niezbędne będzie zastosowanie pompy i filtra. W ten sposób będzie można zaoszczędzić sporo na rachunkach za wodę, a także na detergentach. Jak to możliwe? Miękka woda ogranicza zużycie proszku do prania czy płynu do płukania, które służą właśnie do zmiękczania wody. To jednak jeszcze nie koniec. Każdy użytkownik pralek wie, jak twarda woda działa na jej mechanizm. Gromadzący się kamień może uszkodzić mechanizm. Deszczówka pomoże obniżyć prawdopodobieństwo awarii. Woda opadowa i roztopowa może być także używana w spłuczkach w toaletach.

Czytaj inne

zamknij
Wpisz poszukiwaną nazwę.

Koszyk

zamknij

Zaloguj się

zamknij

Scroll To Top