
1szt.
1.094,70 zł
Czasami modernizacja lub budowa miejskiej kanalizacji jest niemożliwa lub zbyt kosztowna. Wtedy konieczna jest budowa/montaż indywidualnej oczyszczalni, która spełni potrzeby wszystkich mieszkańców. Czym charakteryzują się takie oczyszczalnie ścieków? Jakie są korzyści z ich stosowania?
Lokalna oczyszczalnia ścieków przeznaczona jest do obsługi osiedli mieszkaniowych, biurowców, pensjonatów i hoteli, szkół, stacji benzynowych, a także ośrodków rekreacyjnych i konferencyjnych. Jest więc urządzeniem o większej wydajności niż przydomowa oczyszczalnia ścieków, którą montuje się zwykle przy domach jednorodzinnych zamieszkałych przez maksymalnie kilka osób.
Z tego rozwiązania korzystają właściciele budynków, którzy nie mają możliwości podłączenia się do miejskiej kanalizacji lub w sytuacji, gdy modernizacja istniejącego systemu byłaby zbyt kosztowna. Niekwestionowaną zaletą zbiorczego systemu oczyszczania ścieków jest zdecydowanie niższy koszt inwestycji przypadający na jednego mieszkańca.
Przy wspomnianych wcześniej obiektach komercyjnych najczęściej stosuje się oczyszczalnie z reaktorem biologicznym, zwanym również bioreaktorem. Występują dwa rodzaje reaktorów biologicznych: z osadem czynnym oraz ze złożem biologicznym.
Oczyszczalnie ze złożem czynnym zapewniają wysoki stopień redukcji zanieczyszczeń zawartych w ściekach, przy jednoczesnym częściowym unieszkodliwieniu wirusów, bakterii i mikroorganizmów. Wymagają stałego dopływu tlenu. W tym celu w zbiorniku z osadem czynnym na dnie zamontowane są specjalne membrany, przez które pompa napowietrzająca dostarcza tlen. Zwykle nie zajmują wiele miejsca. Zapewniają długi okres żywotności, równomierne i stabilne oczyszczanie ścieków oraz możliwość ich gospodarczego wykorzystania.
Dostępne są również oczyszczalnie ze złożem biologicznym, które wykorzystują naturalne, tlenowe procesy rozkładu ścieków. Posiadają bioreaktor wypełniony najczęściej tłuczniem, kamieniami, drobno pociętymi rurkami z tworzyw sztucznych, siatką polietylenową czy żwirem ceramicznym. Są odporne na nierównomierny dopływ ścieków oraz proste w obsłudze i eksploatacji, która nie wymaga posiadania fachowej wiedzy ani też konieczności nadzoru nad systemem. W dużym stopniu redukują zanieczyszczenia, a ich żywotność również jest wysoka.
Co ciekawe, oczyszczalnie lokalne zwykle wykorzystują obie technologie, dzięki czemu można uzyskać wysoką efektywność oczyszczania bez sprawowania szczególnego nadzoru nad ich pracą.
Oczyszczalnie lokalne zwykle mają postać jednego zbiornika, są kompaktowe. Dzięki temu łatwo jest je przetransportować. Jeśli okaże się, że ich pojemność jest niewystarczająca, można je rozbudować w dowolnym momencie poprzez instalację równolegle kilku jednostek.
Montaż tego typu urządzeń jest prosty i szybki, nie zajmują one wiele miejsca. Działają w sposób bezobsługowy, a poziom hałasu jest bardzo niski. W większości przypadków ich instalacja nie wymaga użycia sprzętu ciężkiego.
Należy pamiętać, że oczyszczalnie lokalne wymagają regularnej konserwacji, od jednego do czterech razu w roku. Jest to gwarancją prawidłowej, bezawaryjnej pracy oczyszczalni przez wiele lat. Najlepiej jest kontaktować się ze specjalistami, którzy zaprojektowali oraz zamontowali urządzenie. Ustalą, w jakich odstępach czasu serwis jest wymagany.
Lokalne oczyszczalnie ścieków to często jedyne, efektywne rozwiązanie, gdy nie ma możliwości przyłączenia budynku t.j. pensjonaty, szkoły czy biurowce do miejskiej kanalizacji. W takich sytuacjach nie zaleca się budowy szamba, które jest drogie w użytkowaniu z powodu konieczności wywozu osadu kilka razy w miesiącu, co sprawia, że zakup lokalnej oczyszczalni ścieków staje się jedyną rozsądną i ekonomiczną inwestycją.