Aktualności

Biopreparaty do przydomowej oczyszczalni ścieków – jakie warto wybrać?

Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków nie kończy się jedynie na zakupie odpowiedniego urządzenia. Warto też poszukać biopreparatów, które wspomogą proces oczyszczania ścieków i zapewnią długoletnie, prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Jakie więc preparaty do oczyszczalni ścieków wybrać?

Jakie są rodzaje biopreparatów?

Biopreparaty do oczyszczalni ścieków dostępne są w różnych rodzajach, o rozmaitym składzie i przeznaczeniu. Popularne są kapsułki, które wystarczy wrzucić do zasobnika na wodę w WC. W taki sposób niezbędne do oczyszczenia substancje przenikają do zbiornika i całego układu oczyszczalni.

Biopreparaty do oczyszczalni przydomowych mogą mieć również postać proszku, saszetek lub płynu. Jednakże wybór odpowiedniego rodzaju uzależniony jest od typu użytkowanej oczyszczalni oraz tego, w jakim celu chcemy je zastosować.

Celem biopreparatów do oczyszczalni w zależności od zastosowanego rodzaju jest m.in. eliminacja nieprzyjemnych zapachów, zmniejszenie ilości osadu, udrożnienie kanalizacji i rur, znacząca redukcja zanieczyszczeń w ściekach, redukcja tłuszczy, olejów i smarów, rozruch i restart oczyszczalni oraz wydłużenie jej żywotności.

Biopreparaty do oczyszczalni przydomowych – jak dawkować?

Biopreparaty do przydomowej oczyszczalni ścieków powinny być stosowane regularnie. Częstotliwość dawkowania jest uzależniona od tego jakie bakterie do oczyszczalni zostały wybrane. Na opakowaniu producent sugeruje jak często powinno się używać danych biopreparatów. Przyjmuje się, że należy stosować je co 2-4 tygodnie, aby oczyszczalnia przydomowa funkcjonowała prawidłowo. Są też tak skoncentrowane preparaty, że można stosować je rzadziej, wszystko zależy od składu i producenta.

Częstotliwość stosowania biopreparatów oraz ilość dawek uzależnione jest również od tego, jak duża jest oczyszczalnia (jaką ma przepustowość) i jakie jest średnie dobowe zużycie wody (stopień jej użytkowania).

Biopreparaty do oczyszczalni biologicznej – co zawierają?

W zależności od wybranego biopreparatu, skład może być zróżnicowany. W większości przypadków preparaty do oczyszczalni zawierają wyselekcjonowane naturalne szczepy bakterii, enzymy, drożdże i witaminy. Dzięki temu wewnątrz oczyszczalni następuje wzrost flory bakteryjnej. Mając oczyszczalnię przydomową wybierać można spośród różnych producentów biopreparatów, m.in. Microcat, Bio7, Microbec, Sanitar czy Biodenn. Warto przyjrzeć się składom produktów danej firmy, sprawdzić w jakiej formie są one dostępne, jaką mają skuteczność, jak często trzeba je stosować i zdecydować się na odpowiednie biopreparaty.

Dlaczego trzeba stosować biopreparaty do oczyszczalni?

Przede wszystkim biopreparaty do oczyszczalni ścieków redukują nieprzyjemne zapachy oraz znacząco zmniejszają ilość osadu. Bakterie zawarte w biopreparatach wspomagają też rozkład ścieków i zwiększają skuteczność oczyszczania.Odbywa się to oczywiście z korzyścią dla środowiska. W dodatku samo korzystanie z takich biopreparatów jest bardzo wygodne. Wystarczy wsypać zawartość saszetki z odmierzoną dawką lub wrzucić tabletkę do toalety i nie trzeba o nic się martwić. Stosowanie biopreparatów wpływa też pozytywnie na samo urządzenie, udrażniając kanalizację oraz drenaże, co jest niezbędne, aby mogło ono prawidłowo funkcjonować przez długie lata.

Czytaj inne

zamknij
Wpisz poszukiwaną nazwę.

Koszyk

zamknij

Zaloguj się

zamknij

Scroll To Top