Prywatne: Aktualności

W jakim celu montowane są tunele rozsączające? Jaki tunel rozsączający wybrać?

Tunel rozsączający to coraz częściej stosowane rozwiązanie w przypadku terenów, na których nie ma możliwości podłączenia do kanalizacji deszczowej. Na czym to dokładnie polega? I jaki tunel rozsączający wybrać? Podpowiadamy.

Co to są tunele rozsączające?

Tunel rozsączający to komora bez dna z perforowanymi ściankami, która umożliwia odprowadzenie nadmiaru wody do gruntu. Z jego pomocą możliwe jest rozsączanie oczyszczonych ścieków z przydomowej oczyszczalni ścieków jak i zagospodarowanie wody deszczowej.

Tunel drenażowy montuje się w przypadku terenów nieskanalizowanych. Najczęściej służą do rozprowadzenia nadmiaru wody deszczowej zbieranej z terenów utwardzonych np. kostką brukową oraz wody pościekowej z przydomowych i lokalnych oczyszczalni ścieków.  Powierzchnia nad tunelami w zależności od zastosowanego rodzaju może być dowolnie zagospodarowana.

Tunele rozsączające Graf  są wytrzymałe na obciążenia wywołane ruchem kołowym samochodów osobowych oraz ciężarowych – max. obciążenie 7,5 t/m2. Pozwalają na retencję wody deszczowej z utwardzonych powierzchni terenu, takich jak parkingi, ulice i drogi. Pojemność retencyjna tunelu rozsączającego Graf wynosi 300 l, a jego niska waga (11 kg) sprawia, ze montaż jest bardzo prosty i nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu. W skrócie konstrukcja ta jest lekka, szybka i prosta w montażu. Dzięki temu można świadomie zarządzać wodą deszczową, a także rozsączyć wodę pościekową pochodzącą z oczyszczalni przydomowej.

Tunele również wykorzystuje się przy projektowaniu systemów do zagospodarowania wody deszczowej jako „przelew awaryjny” przed nadmiernym gromadzeniem się wody w zbiorniku, która jest zbierana do wtórnego wykorzystania w domu lub ogrodzie.

Zaletą tuneli rozsączających jest ich modułowy charakter. Poszczególne elementy można dowolnie rozbudowywać, łączyć je w ciągi o wybranej długości.

Ponadto są trwałe, wytrzymują wysokie obciążenie. To daje duże możliwości zagospodarowania terenu znajdującego się nad nimi.

Tunel rozsączający – montaż

Firmy oferujące tunele rozsączające najczęściej zapewniają również ich montaż. Trzeba pamiętać, że prace powinny być prowadzone w odpowiedniej odległości od zabudowań, a także od instalacji elektrycznych czy gazowych. Tunele rozsączające projektuje się biorąc pod uwagę przepuszczalność gruntu i poziom wód gruntowych oraz ze względu na ich zastosowanie, powierzchnię terenu, z jakiego będzie zbierana woda, zaplanowaną pojemność zbiornika na wodę deszczową bądź dzienną maksymalną przepustowość przydomowej oczyszczalni.

System rozsączania składa się z jednego lub więcej tuneli oraz dwóch dekli. Tunele mogą być układane w jednej lub w kilku nitkach na jednym poziomie.

Gdy wykop jest gotowy, jego dno należy wypoziomować, następnie umieścić żwir odpowiedniej granulacji, w ilości zależnej od przepuszczalności gruntu. Tunele rozsączający umieszcza się na powierzchni warstwy żwirowej o miąższości 0,3 m, w jednym lub kilku rzędach, wzdłuż górnej krawędzi, w kierunku spływu powierzchniowego. Kolejny krok to podłączanie rur.

Na końcu tunele przykrywa się geowłókniną oraz zasypuje gruntem rodzimym. Nie zaleca się zagęszczania mechanicznego ziemi, ponieważ może to spowodować uszkodzenie ścianek tunelu.

Tunele rozsączające – dobór

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem na rynku są tunele rozsączające producenta GRAF. Są one pojemne i wytrzymałe obciążenia ruchem pieszym oraz kołowym.

Dobór jest bardzo prosty i sprowadza się do określenia, jaka ilość tuneli będzie konieczna do zamontowania. Jednak to już najlepiej skonsultować z ekspertami, którzy wcześniej wszystko dokładnie wymierzą oraz wyliczą.

Czy opłaca się instalować tunele rozsączające? W wielu przypadkach tak, może to być dobry sposób na uzupełnienie systemu oczyszczania ścieków czy zagospodarowania nadmiaru wody deszczowej. Dlatego warto zapoznać się z cenami tej technologii oraz uwzględnić ją w swoich planach inwestycyjnych.

Czytaj inne

zamknij
Wpisz poszukiwaną nazwę.

Koszyk

zamknij

Zaloguj się

zamknij

Scroll To Top