Prywatne: Aktualności

Studnie chłonne – do czego służą, kiedy warto je zamontować?

Studnie chłonne to zbiorniki, zazwyczaj w kształcie dzwonu bez dna, z otworami w dolnej części. Służą do magazynowania, a następnie rozsączania w gruncie zgromadzonej wody deszczowej z dachu oraz wód pościekowych z przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków. Co należy wiedzieć o studniach chłonnych i kiedy warto je zamontować?

Czym są studnie chłonne?

Studnia chłonna to rodzaj zbiornika, do którego odprowadzana jest woda deszczowa lub woda pościekowa z przydomowej oczyszczalni ścieków. Dzięki temu może być ona równomiernie rozprowadzona w gruncie na terenach dobrze przepuszczalnych. Studnia chłonna to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się na działce o bardzo małej powierzchni. Niestety nie będzie miała zastosowania na gruntach słabo przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych. Przed podjęciem decyzji o montażu takiego zbiornika, warto wcześniej wykonać analizę warunków gruntowo-wodnych i określić poziom wód gruntowych, na jakiej głębokości występują warstwy gruntu przepuszczalne i nieprzepuszczalne oraz warstwa wodonośna.

Montaż studni chłonnej to efektywne rozwiązanie jedynie wtedy, kiedy okaże się, że na naszym terenie jest niski poziom wód gruntowych.

Studnie chłonne wykonywane najczęściej są z polietylenu lub z betonowych kręgów. Pojemność zbiorników może być indywidualnie dopasowywana do potrzeb gospodarstwa.

Jak zrobić studnię chłonną?

Chcąc mieć studnię rozsączającą u siebie, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, którzy określą właściwe wymiary studni, na jakiej głębokości należy zbiornik umieścić, w jakiej odległości od poziomu wód gruntowych ma się znaleźć oraz jaka powinna być warstwa żwiru, aby infiltrować gromadzoną wodę. Kryteria lokalizacyjne dla studni chłonnych są analogiczne do warunków przewidzianych przy stosowaniu tradycyjnych systemów drenażowych. Zbiornik można kupić gotowy, wystarczy jedynie prawidłowo go zamontować.

Przepisy związane ze studniami chłonnymi

Według przepisów dno studni chłonnej powinno być oddalone o co najmniej 1,5 m od poziomu wód gruntowych, 2 m od granicy działki i 30 m od studni wodociągowej.

Dlaczego warto zamontować studnię chłonną?

Posiadanie studni chłonnej niesie ze sobą sporo korzyści. Studnie chłonne często buduje się na terenach, gdzie pierwsza warstwa gruntu jest nieprzepuszczalna t.j. glina. Wówczas po ulewnych deszczach robią się kałuże i błoto, bo woda nie ma jak wsiąknąć w grunt.

Studnia chłonna umożliwia odprowadzanie wody do warstwy przepuszczalnej, na głębokość nawet kilku metrów poniżej powierzchni terenu, dlatego głębokość studni zależy od głębokości występowania warstwy przepuszczalnej. Bardzo często takie studnie chłonne stanowią uzupełnienie ekologicznych oczyszczalni. Ponadto są stosunkowo niedrogim rozwiązaniem. Mają wysoką zdolność zatrzymania wody, zajmują niewiele miejsca. Istnieje możliwość ich rozbudowy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Czytaj inne

zamknij
Wpisz poszukiwaną nazwę.

Koszyk

zamknij

Zaloguj się

zamknij

Scroll To Top