Przydomowe zbiorniki na wodę cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców domków jednorodzinnych. Połączone bezpośrednio z rynnami, gromadzą wodę z deszczu. Często wyposażone są w specjalne filtry, dzięki czemu płyny mogą zostać wykorzystane na różne sposoby, zapewniające oszczędności dla gospodarstwa. Deszczówka idealnie nadaje się do:
– podlewania kwiatów i innych roślin doniczkowych lub ogrodowych,
– mycia podłóg, okien lub zewnętrznej elewacji,
– karmienia zwierząt.
Zbiorniki wodne ze względów praktycznych są umieszczane tuż przy ścianie budynku. W zależności od modelu różnią się pojemnością, która dochodzi nawet do dwóch tysięcy litrów. Naziemne zbiorniki posiadają niekwestionowaną zaletę. Minęły już bezpowrotnie czasy, kiedy były tylko prostymi, niebyt atrakcyjnymi beczkami. Obecnie przybierają różne eleganckie kształty, przypominające ozdobne dzbany, donice lub inne finezyjne formy. Producenci dokładają wszelkich starań, aby zapewnić jak najszerszą ofertę, w której każdy będzie mógł znaleźć taki zbiornik, jaki uzna za najlepszy do swojego ogrodu. Taki zbiornik może pełnić funkcję ozdobną, znacząco poprawiając prezencję domu oraz jego otoczenia.
Jak wybrać ozdobny zbiornik na deszczówkę?
Kiedy już zdecydujemy się na wybór naziemnego zbiornika na wodę, w pierwszej kolejności należy dokładnie przemyśleć, jaki rozmiar będzie się najlepiej prezentował w danym ogrodzie. O ile w przypadku pojemnika podziemnego najczęściej wybiera się jak największy, o czym decydują względy ekonomiczne, tak zbyt duży zbiornik naziemny może nie wyglądać najlepiej w średnim lub małym ogrodzie. Dlatego też częściej można spotkać produkty o mniejszej pojemności, wynoszącej np. trzysta litrów. Kolejnym kryterium powinno być dobranie ozdobnej beczułki na deszczówkę pasującej do architektury domu i ogrodu. Tutaj na szczęście również mamy duży wybór. Dostępne są produkty o najróżniejszych kształtach, kolorach i fakturach. Bez większych problemów powinniśmy znaleźć produkt odpowiadający naszym potrzebom oraz poczuciu estetyki. Do wykonania zbiorników używane są odpowiednie materiały, aby znajdująca się w nich woda zachowała swoje naturalne właściwości i była chroniona przed warunkami zewnętrznymi, jak temperatura lub promieniowanie ultrafioletowe. Są też odpowiednio zabezpieczone, uniemożliwiając dostanie się nieporządanych substancji.
Oprócz ozdobnego zbiornika na deszczówkę należy zakupić także potrzebne akcesoria, jak zbieracz do wody lub wąż do połączenia z rynną, a także kranik do zbiornika, który umożliwia pobieranie zgromadzonego płynu. Niektóre modele są już wyposażone w takie elementy, jednak czasem może okazać się konieczna ich wymiana ze względów estetycznych lub w celu lepszego dopasowania do danych warunków. Dzięki takim szczegółom zbiornik na deszczówkę naziemny może być jeszcze bardziej funkcjonalny, a nawet stanowić jeszcze atrakcyjniejszą ozdobę naszego domostwa.