(Zgodne z normą PN EN 12566-1)
Przydomowa oczyszczalnia tunelowa Gama TG składa się z dwuzbiornikowego osadnika gnilnego z filtrem oraz tuneli rozsączających Graf.
W osadniku gnilnym następuje wstępne mechaniczne oczyszczenie ścieków, w trakcie procesów sedymentacji (opadania cząsteczek cięższych od cieczy na dno) i flotacji (separacji cząsteczek lżejszych od cieczy na powierzchnię).
Kolejnym procesem zachodzącym w osadniku gnilnym jest biologiczne, beztlenowe oczyszczanie ścieków. Zachodzą tu procesy fermentacji beztlenowej osadów.
Ostatecznie, przed następnym etapem oczyszczania, ścieki są klarowane na filtrze zamontowanym w specjalnym koszu przy wylocie ścieków z osadnika gnilnego. Kosz filtracyjny zatrzymuje zawiesiny, zabezpieczając dalsze części oczyszczalni przed zamuleniem i wydłuża żywotność całego systemu oczyszczania ścieków.
W komorach tunelowych, na powierzchni warstwy filtracyjnej wykonanej ze żwiru, tworzy się błona biologiczna, dzięki której zachodzi końcowa redukcja zanieczyszczeń zawartych w ściekach w procesie tlenowego, biologicznego rozkładu. W warstwie filtracyjnej następuje usunięcie fosforanów, a oczyszczone ścieki odprowadzane są do gruntu rodzimego. W systemach tunelowych niszczone są również bakterie chorobotwórcze.
Zasada działania tunelu infiltracyjnego polega na wykorzystaniu ich dużej pojemności do gromadzenia i odprowadzenia ścieków. Specyficzna konstrukcja oraz duża przepustowość hydrauliczna przyczynia się do tego, że flora bakteryjna niezbędna do oczyszczania ścieków ma zawsze zapewniony dostęp tlenu. Rozprowadzenie ścieków nad warstwą filtracyjną jest równomierne i następuje na całej powierzchni systemu, co ma pozytywny wpływ na końcowy efekt oczyszczania. W efekcie, wymagana powierzchnia terenu dla instalacji przydomowej oczyszczalni tunelowej Gama TG może być nawet kilkukrotnie mniejsza niż w przypadku oczyszczalni tradycyjnej.
Przydomowa oczyszczalnia tunelowa Gama TG to idealne rozwiązanie w trudnych warunkach lokalizacyjnych, t.j:
- Ograniczona powierzchnia
- Słaba przepuszczalność gruntu
Optymalny dobór przydomowej oczyszczalni tunelowej Gama TG zależy od obciążenia hydraulicznego i warunków gruntowych występujących na miejscu inwestycji. Rodzaj gruntu wpływa na szerokość wymaganej powierzchni infiltracyjnej (podsypki żwirowej).
Ze względu na niewielkie rozmiary i wagę dwuzbiornikowego osadnika gnilnego i tuneli rozsączających Graf, przydomową oczyszczalnię tunelową Gama TG można zainstalować samodzielnie zgodnie z instrukcją montażu, nie tracąc gwarancji.