Aktualności

Oczyszczalnia biologiczna czy ekologiczna – jakie różnice

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większą popularnością. Właściciele domów jednorodzinnych decydują się na zamontowanie nowych technologii w postaci takich oczyszczalni niż kłopotliwego szamba, które jeszcze kilka lat temu było właściwie powszechne. Wiele jest jednak takich systemów oczyszczania, spośród których można wybierać. Przyjrzyjmy się więc oczyszczalni biologicznej i oczyszczalni ekologicznej.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków – czym się wyróżnia?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to w chwili obecnej najczęściej wybierane rozwiązanie. Wszystko dzięki nowoczesnym i zaawansowanym technologiom, jakie są wykorzystywane w takim urządzeniu. Zasada działania biologicznej oczyszczalni ścieków wygląda następująco: wytwarzane ścieki surowe są kierowane do osadnika gnilnego/wstępnego, gdzie zostają poddane działaniu bakterii beztlenowych lub jak to ma miejsce w najnowocześniejszych obecnie technologiach poddane są również wstępnemu napowietrzaniu. Ich zadaniem jest rozłożenie tych odpadów. Kolejny stopień oczyszczania zachodzi już tylko i wyłącznie w komorach tlenowych (napowietrzanych) zbiornika oczyszczalni. Uzyskaną w ten sposób wodę można ponownie wykorzystać, lecz nie do każdego celu. Oczyszczona woda z powodzeniem stosowana jest do podlewania np. trawników. Nie może być jednak spożywana, o czym należy pamiętać, jak również należy zastanowić się na jej przechowywaniem w okresie zimowym. Warto też wiedzieć, że istnieje wiele modeli takich urządzeń, które trzeba dopasować do potrzeb, ale i możliwości gruntu. Na przykład oczyszczalnie biologiczne  z tunelami rozsączającymi sprawdzą się na działkach o małej powierzchni oraz na gruntach o bardzo słabej przepuszczalności.

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków – jak działa?

Ekologiczna oczyszczalnia przydomowa działa na podobnej zasadzie co oczyszczalnia biologiczna. Jest jednak jedna znacząca różnica. Proces oczyszczania tlenowego i beztlenowego zachodzi w oddzielnych miejscach. Pierwszy przebiega w osadniku gnilnym, drugi natomiast w drenażu rozsączającym ułożonym gruncie. Z tego względu ekologiczne oczyszczalnie nazywane są również oczyszczalniami drenażowymi. W systemach drenażowych pozyskanie oczyszczonej wody jest praktycznie niemożliwe. Niemożliwe jest również kontrolowanie skuteczności oczyszczania takiego systemu, gdyż nie istnieje techniczna, miarodajna metoda pobierania próbek ścieku oczyszczonego do badań laboratoryjnych.

Oczyszczalnia biologiczna czy ekologiczna?

Oczyszczalnia ekologiczna wymaga sporo miejsca, nie można kontrolować jej pracy. Jej montaż obejmuje także instalację rur drenujących, czego nie ma w przypadku oczyszczalni biologicznych. Ekologiczne oczyszczalnie można więc montować jedynie na dużych działkach o gruncie łatwo przepuszczalnym, natomiast biologiczne sprawdzą się na niewielkich powierzchniach oraz na trudnych gruntach. A ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków? Koszty nie należą do najniższych, jednak z pewnością jest to rozwiązanie opłacalne, ale i wygodne. Z pewnością dużo bardziej komfortowe niż szambo. Zastanawiając się ile kosztuje oczyszczalnia przydomowa warto wiedzieć, że na biologiczne urządzenia można otrzymać dofinansowanie, co znacznie obniży koszty montażu. Na ekologiczne oczyszczalnie nie są przewidziane dotacje, ponadto są one mniej efektywne i po kilku latach ulegają „zamuleniu”.

Czytaj inne

zamknij
Wpisz poszukiwaną nazwę.

Koszyk

zamknij

Zaloguj się

zamknij

Scroll To Top